Biber Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biber Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Biber Tohumu, Biber tohumları çeşit olarak çok olan bitkilerdir, tohumların sıcaklığa bağlı olarak çimlenme süreleri değişir.25 derece olan bir sıcaklıktaki biber tohumları 1 hafta içinde çimlenir. Biber tohumlarını 1 bardak suda 1 gün bekletin biraz gübre, torf, perliti karıştırın saksı içine bu karışımı yerleştirelim. Saksının büyüklüğüne göre yerleştirilen tohum sayısı değişmektedir. Biber tohumlarını üçgen şekilde veya dikdörtgen ya da dağınık şekillerde ekebilirsiniz. Üstleri toprakla kapatılır ve sulanır ve güneşli bir yere bırakılarak takibe alınır. Biber, gün ışığını ve sıcak havayı seven bir sebze grubudur. Ayrıca gevşek olan toprağa ekilmesi biber tohumlarının verimini arttırır.

Biber tohumunu elde etmek için

Biberleri tek olarak kopartmaktansa üzerinde bitkiyi sökerek bekletmek daha iyi sonuçlar verir. Olgunlaşıp iyice kızaran ve kuruyan biberler seçilerek toplanır. Kurumuş olanların içleri açılıp içindeki tohumlar çıkarılır kurumuş olan biberler arasında tohumları kendiliğinden dökülecektir. Çıkartılan tohumlar kuru olmayanlar var ise onlar da oda sıcaklığında muhafaza edilir kuruyan biber içlerinden tohumlar elde edilir.

Tohumlardan oluşan biberlerin bahçe bakımı nasıl yapılır?
  • Fideler ürün verene kadar bol bol sulanır ancak biberler toplanınca sulama miktarı azaltılır.
  • Biberler sulanırken yaprağı ya da gövdesine su değdirmeden sulanır.
  • Sulamalar sabah erken ya da akşam güneş batınca uygun olan saatlerdir.
  • Biberler arada çapalanması gerekir böylece toprak havalanır.
  • Aralarında yetişen yaban otlar temizlenir.
2-3 Ayda ürün vermeye başlar, ekilen tohumlardan ortaya çıkan rengarenk biberler. Çeşit olarak yani çarliston, sivri, dolmalık, biberleri yan yana ekilebilir. Bahçeye ekilen biber tohumları vermeye başlayınca çıkan biberler hava sıcaklığı artıkça acı olanlar daha fazla acı olurlar. Dalından koparılan biberler toplandıkça yeni çıkanlara yer açmış olursunuz. Renkli toplanan güzel ve taze biberler satılarak pazarlarda, marketlerde yerlerini alırlar.

Biber Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni