Biber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biber yağı, çalı ailesine ait olan biberiye bitkisinden damıtma tekniği ile elde edilen bitkisel bir yağdır. Kalite değeri yüksek olan biber yağı sağlık için birçok alanda fayda sağlamaktadır. Biber yağı, ağrı kesici, dezenfektan etkisi, antibakteriyel etkisi ile kansere karşı koruyucu, kan dolaşımını arttırıcı, balgam söktürücü gibi pek çok alanda kullanılabilir.

Biber yağı nasıl kullanılır?

Biber yağı genellikle masaj ve solunum yolu ile kullanılan bir yağdır. Güçlü etkisi olduğu için ağız yolu ile kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi halde zehirlenmeye yol açabilir. Kan dolaşımını arttırmak, yaşanan ağrıları hafifletmek ve saç bakımı için biber yağı haricen kullanılmalıdır. Zihni açmak, sorunlu ruh halinden kurtulmak veya solunum yolu şikâyetlerini gidermek için soluma yöntemi ile kullanılması faydalı olur. Ağrılı bölgeler için biber yağı, ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulanabilir. Moral bozukluğu yaşanıyorsa ve bu ruh halinden kurtulmak isteniyorsa biber yağı bir mendile ya da avuç içine damlatılarak solunabilir. Keskin kokulu ve oldukça güçlü bir yağ olduğu için damla damla kullanılması önerilir.

Biber yağı neye iyi gelir?
 • Biber yağı akne problemi için kullanılabilir. Akneler için biber yağı elma sirkesi ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Fakat herhangi bir yan etkiye maruz kalmamak için kullanmadan önce cildin ufak bir yerinde test yapılmalıdır.
 • Biber yağı mükemmel bir antioksidandır. Koklanarak, masaj yapılarak ya da kapsül olarak kullanılarak antioksidan etkisinden yararlanılabilir.
 • Artrit problemine karşı kullanılabilir. Problemli alana biber yağı masaj yapılarak sürülür.
 • Bağımlılıklardan kurtulmak için biber yağı alın bölgesine sürülebilir ya da koklanarak kullanılabilir.
 • Baş ağrısına karşı avuç içine biber yağı damlatılarak koklanabilir.
 • Biber yağı bölgesel anlamda zayıflamaya katkı sağlayabilir. Karın bölgesine masaj yoluyla sürülerek bölge streç film ile sarılır ve en az 2 saat bekletildikten sonra yıkanır.
 • Ağız bakımı için bir miktar suyun içine damlatılıp, gargara suyu olarak kullanılabilir. Bu sayede nefesin tazelenmesini sağlar.
 • Bronşit için sıcak suyun içine eklenip buharı solunur. Avuç içine bir damla damlatılarak boğaz ve göğüs bölgesine masaj şeklinde de uygulanabilir.
 • Depresyon şikâyetlerini azaltmak için avuç içine damlatılarak koklanır. Gün içinde aralıklarla tekrarlandığında depresyon şikâyetleri hafifletilebilir.
 • Hafızayı kuvvetlendirmek için evin farklı alanlarına damlatılabilir, direkt olarak koklanabilir ya da alın bölgesine masaj şeklinde uygulanabilir.
 • Kabızlıktan kurtulmak için 2 damla biber yağıyla alt karın bölgesine masaj yapılır. İşlem rahatlama sağlanana kadar tekrarlanabilir.
 • Kepeklenme sorunu için biber yağı birkaç damla olacak şekilde kullanılan şampuanın içine eklenebilir. Kepek sorununa iyi geleceği gibi saçların daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını da sağlar. Ayrıca saç derisine biber yağı ile masaj yapıldığında saçların beyazlaşma sürecini uzatır. Saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saçların daha sağlıklı olmanı sağlar. Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanıldığında saçların dökülmesini önler.
 • Biber yağı selülitlere karşı da iyi gelir. Bölgeye dairesel hareketler ile masaj yapılarak kullanılır.
 • Öksürük için birkaç saat arayla boğaz bölgesine biber yağıyla masaj yapılabilir.
Biber yağının yan etkileri nelerdir?

Biber yağı çok faydalı bir yağ olsa da bazı özel durumlarda kullanımından kaçınılmalıdır. Gebeler, hiper tansiyon ve epilepsi hastaları için kullanımı uygun değildir. Gebelik döneminde kullanıldığında uterusa zarar vererek düşüğe yol açabilir. Cilt için kullanılacağında mutlaka ufak bir alanda test edilmelidir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler biber yağını direkt değil taşıyıcı yağ ile karıştırarak kullanmalıdır. Biber yağı ağız yoluyla kullanılmamalıdır. Aşırı kullanıldığında mide bulantısı ve ödem gibi problemlere yol açabilir.

Biber Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biber Ekimi Nasıl Yapılır?

Biber Ekimi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Acı Biber Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Acı Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Çarliston Biber Türleri ve Özellikleri

Çarliston Biber Türleri ve Özellikleri

Tayland Biberi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tayland Biberi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?