Biber Fidesi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biber Fidesi Türleri ve Özellikleri

Biber Fidesi, genellikle kızartmalık, sofralık ve kurutmalık olarak tüketilmek için ekilir. Birden çok çeşitleri vardır. Bunlar süs biberleri, dolma biber, kapya biber, kıl sivri biber, çarliston biber, sivri biber ve üçburun köy biberi fideleridir. Biber fidesinin ekim zamanı şubat, mart, nisan ayları ve hasat zamanı haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim aylarıdır.

Biber fidesi yetiştiriciliği

Biber sıcağı seven bitkiler grubundandır. Fidenin gelişmesi sıcaklık, kısmen ışık yoğunluğuna, toprak ve havadaki nem gibi çevre faktörlerine bağlıdır. Biber erken devrelerde daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyar. Ortalama olarak sıcaklığın 24-26 derece olması gerekir. Gündüz hava sıcaklığı 21-26 derece, gece sıcaklığı ise 15-17 derece olduğunda gelişme çok iyi olur. Gündüz sıcaklığının artması ve gece sıcaklığının düşmesi durumunda bitki büyümesi yavaşlar. Gündüz sıcaklık 35 dereceye ulaştığında çiçek dökülmeleri yaşanır. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında ise döllenme son bulur.

Toprak olarak kumlu, su tutma kapasitesi iyi, çabuk ısınabilir, derin, geçirgen, organik maddece zengin olanları tercih edilmelidir. Ağır, killi ve fazla su tutan topraklar biber tarımına uygun değildir. Toprak pH dengesinin ortalama olarak 5,6 ile 6,8 arasında olmalıdır. Biber fidesi suyu çok sever. Toprak nemli olduğunda kök daha rahat aktivitelerde bulunur. Nemin yetersiz olduğu arazilerde büyüme yavaşlar, gövde odunlaşır. Meyveler de küçük kalır ya da hiç tutunamaz. Uzun süre su verilmezse önemli ölçüde verim kaybı olur. Çiçek dökülmeleri yaşanır. Tüm bu durumlarla karşılaşılmaması için suyun düzenli bir şekilde ve belirli aralıklarda verilmesi gerekir. İlk çiçeklenmenin başladığı dönemde bitkiler kuraklığa oldukça duyarlıdır. Bu sebeple bu dönemde sık aralıklarla hafif sulamalar yapılabilir. Biber fideleri tek bir sıra üzerinde 40-50 santim arası mesafe bırakılarak ekilmelidir. Her sıra arası mesafe ise 60-80 santim arası olmalıdır. Biber fidesi saçak kök yapısı nedeniyle az ve sık su ister. Çiçeklenmenin ilk yaşandığı zamanlarda bitkiler kuraklığa oldukça duyarlıdır. O nedenle bu dönemlerde sık aralıklarla hafif sulamalar yapılabilir. Biber fidesi ürün vermeye başladığı zamanlarda aşırı yağışlara maruz kalırsa, meyveler cılız oluşur.

Biber fidesi evlerde saksılarda yetiştirilebileceği gibi, arazilerde de tarım ürünü olarak yetiştirilebilir. İyi bakım koşullarında biber fidesinden yılda birkaç defa ürün alınabilir.

Biber Fidesi Yorumları

soru

Levniz

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Gelecek sene biber dikmek istiyorum ama biberleri fide olarak almak da oldukça zevkli oluyor. Ancak yine de fide olarak mı yoksa tohum olarak mı biber dikeceğimize tam olarak karar veremedik. Belitmek isterim ki, günümüzde en çok fide olarak dikimler yapılmaktadır. Sizce fide olarak mı yoksa tohum olarak mı biber dikmeliyiz?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Sevgili Levniz,

Biber dikimi konusunda fide ve tohum arasında karar vermek gerçekten zor olabilir. Fide olarak dikmek, bitkilerin daha hızlı gelişmesini sağlar ve daha erken ürün almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca fide dikimi, özellikle ilk defa biber yetiştirenler için daha kolay olabilir. Öte yandan, tohumdan yetiştirmek, bitkilerin büyüme sürecini tamamen kontrol etmenizi sağlar ve daha ekonomik olabilir. Eğer sabrınız ve zamanınız varsa, tohumdan yetiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Sonuç olarak, tercih tamamen sizin bahçe hedeflerinize ve çalışma şeklinize bağlı. Umarım bu bilgiler karar vermenize yardımcı olur.

Selamlar,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Pul Biber Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Pul Biber Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Acı Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Biber Ekimi Nasıl Yapılır?

Biber Ekimi Nasıl Yapılır?