Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Biber Yetiştiriciliği, Biber yetiştiriciliğinde ülkemizde pek çok biber çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar acı biber, sivri biber, çarliston biberi, dolmalık biber ve salçalık kırmızı biberdir.

Biber fidesi yetiştirme: Çok soğuk olmayan ılık toprağa tohumlar ekilir ve püskürtme işlemiyle sulaması yapılır. 15-20 gün içinde tohumlar çimlenir ve fide olana kadar büyür.

Biber yetiştiriciliğinde iklim isteği: Biber yazın sıcak aylarını seven sebzedir. Soğuk iklimde biberler çabuk etkilenip kururlar. Bu nedenle biber yetiştirilecek alan güneş gören ve sıcak ortam olmalıdır. Biber yetiştiriciliğinde hava sıcaklığı 15 derecenin altına düştüğünde ve sıcaklığın 32 derecenin üstüne çıktığı zaman verim düşer.

Biber yetiştiriciliğinde toprağın hazırlanması: Biber toprağının verimli ve organik maddelerce zengin olması gerekir. Toprağa katılacak hayvan gübresi toprağın verimini artırır ve bol biber üretimi yapılır. Biber ekilecek toprağın killi ve kumlu olması tercih edilmelidir. Toprak sonbahar ayında traktörle sürülür ve ilkbaharda da sürülen alan traktörle tırmık yapılıp düzeltilir.

Biber fidelerinin dikimi: Biber fidelerin dikimi mayıs başlarında yapılır. Dikimde fidelerin Aralığı 40-50 cm olarak ayarlanır. 3 4 yaprak olan fideler alınarak hazırlanmış toprağa çapalarla açılan fidelerin girebileceği şekilde çukurlara yerleştirilir. Fidelerin dipleri toprakla doldurulup hafif bastırılarak kökler sağlamlaştırılır. Fidelerin dikimi bitince zaman geçirmeden can suyu verilir.

Fideleri gübreleme: Toprağı hazırlarken verilen hayvan gübresinden hariç fosfor ve azotlu gübreler verilir. Dikim yapılırken azotlu gübreden 15 kg yarısı verilir, sulama yapılacağı zaman ise azotlu gübrenin diğer yarısı ile fosforlu gübre 10 kg saf olarak fidenin diplerinden verilir.

Biberlerin sulama işlemi: Fidelerin dikimden 15 gün sonra sulama yapılır, daha sonra ise çiçeklerin yerinde biberlerin oluşmaya başlamasını görünce sulama yapılır. Sulama işlemi ekim ayına kadar her hafta suyu diplerine vermeye dikkat ederek yapılır. Sulama suyun yükselip biberlerin boğazına kadar gelmemeleri gerekir bunun için sulama dikkatli yapılır.

Biberlere bakım yapılması: Biber dikiminin ardında 1 hafta sonra yabancı otlar temizlenir ve çapa yapılarak toprak gevşetilir. 15 gün sonra ise ikinci çapa yapılarak boğaza toprak doldurulur. Haziran ayında üçüncü çapa yapılır toplam üç çapa yapılmalıdır.

Biber yetiştiriciliğinde bitkinin hastalıklarına karşı ziraatta alınacak ilaçlarla bakım yapılmalıdır. Bakım işleminin doğru ve düzgün yapılması bitkilerin kuvvetli olmasını sağlar.

Biberin hasatı: Temmuz ayında başlanır. Ekim ayının ortasında hasat işlemi biter. Hasat haftada bir defa toplam 10-15 defa yapılır.

Biber Yetiştiriciliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biber Ekimi Nasıl Yapılır?

Biber Ekimi Nasıl Yapılır?

Kırmızı Biber Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Biber Türleri ve Özellikleri

Biber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kara Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kara Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?